نکاتی چند در مورد امگا سه ( قسمت دوم )


فواید سلامت روان
یک مطالعه 8 هفته ای آزمایشی در سال 2007 نشان داد که مصرف روغن ماهی ممکن است در حل مشکلات رفتاری جوانان مفید واقع شود مخصوصا افرادی که اختلال کمبود تمرکز (ADHD) دارند. این مطالعه نشان داد کودکانی که در روز بین 8 تا 16 گرم DHA و EPA دریافت می کنند بر اساس تشخیص والدین و روانکاوان ، بهبود قابل توجهی در رفتار آنان دیده شده است.

فواید بر روی حافظه
بر اساس تحقیقات به چاپ رسیده در روزنامه PLoS One مصرف اسید های چرب امگا-3 می تواند در بهبود عملکرد حافظه در جوانان مفید واقع شود. این درحالی است که تحقیق دیگری نشان داده که دریافت مقادیر بالای امگا-3 در زنان سالمند باعث بهبود کاهش شناختی نمی شود.

فواید قلب و عروق
اسیدهای چرب امگا-3 موجود در روغن ماهی میتواند در صورت بروز استرس روحی از قلب محافظت کند. یافته های چاپ شده ای در American Journal of Physiology می گوید افرادی که از مکمل روغن ماهی به مدت بیشتر از یک ماه استفاده کرده اند ، عملکرد قلبی عروقی بهتری در آزمایشات استرس روحی از خود نشان داده اند.

در سال 2012 محققین اعلام کردند به نظر می رسد که روغن ماهی علاوه بر خواص ضد التهابی در تثبیت ضایعات atherosclerotic نیز مفید واقع می شود. این در حالی است که یک جمع بندی از 20 مطالعه انجام شده روی تقریبا 70 هزار نفر به این نتیجه رسید که هیچ شواهد قانع کننده ای برای ربط دادن مکمل های روغن ماهی و کاهش خطرات حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ زود هنگام وجود ندارد.

در یک آزمایش مشخص شد افرادی که در قلب خود استنت دارند و روغن ماهی همراه دارو های رقیق کننده خون مصرف می کنند خطر حمله قلبی کمتری نسبت به کسانی که روغن ماهی مصرف نمی کنند، دارا می باشند.AHA توصیه می کند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی حداقل دوبار در هفته ماهی و البته از نوع چرب آن مصرف کنید .

ادامه دارد ...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاینکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)