قهوه و دستگاه گوارش ( قسمت سوم )


قهوه و اختلالات روده بزرگ
حرکت دودی روده

حرکت دودی فرایند انقباض عضلانی در روده ها است که به حرکت غذا در طول روده کمک می کند. در برخی از افراد، قهوه می تواند باعث تحریک این حرکت شود. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد قهوه باعث اسهال در افراد بالغ سالم می شود و نمی توان در مورد نقش مصرف قهوه در یبوست اظهار نظر کرد، چون این مسئله به علت و شدت یبوست بستگی دارد.

سندروم روده تحریک پذیر
سندروم روده تجریک پذیر (IBS ) به صورت بروز اختلالات مزمن در روده تعریف می شود، اما تشخیص علت آن اغلب مشکل است. عوارضی که بیماران دچار آن می شوند، شامل حرکات غیرطبیعی روده، دل درد و نفخ است. کسانی که به IBS مبتلا نشده اند نیز ممکن است دچار این عوارض شوند.در غربال گری صورت گرفته در جریان تحقیقی که در هلند انجام شد، مشخص شد که ارتباطی میان IBS و مصرف قهوه وجود ندارد.در تحقیقات انجام شده در سوئد نیز مشخص شد که 63% از مبتلایان به IBS گمان می کنند که عوارض آنها به وعده های غذایی آنها، به خصوص کربوهیدرات ها و چربی ها مرتبط است. در 10% ازبیماران این دسته، قهوه با عوارض شدید نظیر سوء هاضمه و دل درد مرتبط بود.

سرطان روده بزرگ
به نظر می رسد که مصرف متعادل قهوه تاثیر مطلوب و اندکی(کاهشی) بر احتمال بروز سرطان روده بزرگ داشته باشد. در چهار بررسی انجام شده در مورد تحقیقات صورت گرفته، مشخص شد که مصرف متعادل قهوه تاثیرکاهشی مطلوبی بر احتمال بروز سرطان روده بزرگ دارد.

سایر اختلالات مربوط به روده
اختلالات زیاد دیگری در روده روی می دهند که دلایل متعددی شامل دیورتیکولیت ، و بیماری های التهابی روده دارند که دو عارضه مهم آنها بیماری کرون و کولیت زخمی هستند. مدرکی وجود ندارد که نشان دهد قهوه بر روند این اختلالات تاثیر می گذارد.

ادامه دارد ...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصت
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)