قهوه و دستگاه گوارش ( قسمت چهارم )


قهوه و اختلالات سایر اندام های روده
کیسه صفرا

کیسه صفرا به ذخیره صفرا می پردازد. صفرا مایعی است که در روده کوچک ترشح شده و چربی را به صورت شیرابه ای درمی آورد تا به هضم آن کمک کند. سنگ های صفرا رسوباتی هستند که در کیسه صفرا تشکیل می شوند که در موارد اندکی موجب شکم درد شدید (سنگ های صفراوی بیماری زا) می شوند که ممکن است باعث متورم شدن کیسه صفرا و بیماری کیسه صفرا شود.

دو مطالعه گروهی آینده نگرانه به طور منسجم ارتباط معکوس مصرف قهوه و احتمال بروز سنگهای صفراوی بیماری زا را نشان دادند. سایر تحقیقات حاکی از آن هستند که تاثیر قهوه ممکن است بسته به روند پیشرفت بیماری کیسه صفرا تفاوت داشته باشد. به نظر می رسد که قهوه و کافئین موجب انقباض کیسه صفرا شده و می توانند در مراحل اول بیماری، از تبدیل شدن بلورهای کوچک به سنگ های صفراوی بزرگ جلوگیری کنند. با این حال، اگر سنگ های صفراوی بزرگ از قبل وجود داشته باشند، چنین انقباض کیسه صفرایی می تواند باعث ایجاد درد شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهند این اثر قهوه ناشی از کافئین موجود در آن است، اما تایید این فرضیه نیازمند انجام تحقیقات بیشتر است.

کبد
شواهد اپیدمیولوژیک نشان می دهند که ممکن است مصرف متعادل قهوه به کاهش احتمال بروز سرطان کبد کمک کند و با افزایش مصرف قهوه، خطر آن نیز کاهش می یابد.در تمام تحقیقات اپیدمیولوژیک دیگری که در بیماران مبتلا به سایر بیماری های کبد صورت گرفت، تاثیر مثبت نوشیدن متعادل قهوه در کند کردن روند پیشرفت بیماری مسجّل شد.

لوزالمعده
لوزالمعده نقش های متعددی را در سیستم گوارشی و غدد درون ریز بازی می کند. شیره لوزالمعده که از لوزالمعده ترشح می شود، حاوی آنزیم هایی است که به تجزیه چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها در دستگاه گوارش کمک می کنند.تحقیقات نشان می دهند که مصرف متعادل قهوه با افزایش خطر سرطان لوزالمعده ارتباطی ندارد. در بررسی انجام شده توسط صندوق جهانی تحقیقات سرطان در مورد بیش از 50 تحقیق انجام شده، مشخص شد که مصرف قهوه ارتباطی با افزایش خطر بروز سرطان لوزالمعده ندارد. تحقیقات بیشتر نیز عدم وجود هر گونه ارتباطی را تایید کرده و برخی از این تحقیقات نشان می دهند که نوشیدن مرتب قهوه با کاهش خطر بروز سرطان لوزالمعده مرتبط است.

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصترژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)