کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت ششم )


کافئین و خواب
کافئین بی درنگ بر خواب انسان اثر می گذارد. بین مصرف روزانه کافئین، اختلالات خواب و خواب آلودگی در طول روز ارتباطی وجود دارد.مهم ترین اثرات کافئین بر خواب، حتی در مقادیری برابر با مقداری که در یک فنجان قهوه وجود دارد، به خوبی اثبات شده است. این تاثیرات عمدتا شامل تاخیر طولانی در خواب، خواب کوتاه مدت، افزایش در خواب سبک و کوتاه شدن مدت زمان خواب عمیق و همچنین بیدار شدن های مکرر می باشد. حرکات سریع چشم در خواب چندان تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

این تاثیرات نه تنها به مقدار کافئین مصرف شده در هنگام خواب، بلکه به مقدار مصرف شده در طول کل روز هم بستگی دارد. در تحقیقی که در سال 2012 انجام شد، تاثیر مصرف کافئین در زمان های مختلف شبانه روز بر خواب مورد ارزیابی قرار گرفت و چنین نتیجه گیری شد که مصرف کافئین شش ساعت پیش از خواب اختلالاتی را در وضعیت خواب ایجاد می کند. تحقیقات بیشتری که در سال 2013 منتشر شد، نشان داد که مصرف قهوه زمان خواب را در مردانی که به لحاظ فیزیکی فعال هستند، کاهش می دهد. تاثیرات کافئین در میان افرادی که به طور مرتب قهوه می نوشند، خفیف تر از سایرین است.

پرهیز از مصرف کافئین
در مطالعه نظام یافته ای که در سال 2008 هم راه با آزمایشاتی تصادفی انجام گرفت، مشخص شد که پرهیز از کافئین به مدت یک روز کامل می تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود و متخصصان بهداشت و سلامت می توانند در مشاوره های بهداشتی خود در مورد خواب، به مراجعین خود توصیه نمایند تا از آن پرهیز کنند.در یک آزمایش، مشخص شد که پرهیز از کافئین مدت زمان خواب را افزایش داده و باعث بهبود کیفیت خوابیدن می شود.در آزمایش دیگری، شرکت کنندگان در روزهایی که قهوه بدون کافئین می نوشیدند، راحت تر به خواب می رفتند.

ادامه دارد ...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاین
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)