قهوه و سرطان ( قسمت اول )


شواهد علمی موجود نشان می دهند که نوشیدن متعادل قهوه با افزایش خطر سرطان در بیشتر قسمت های بدن ارتباط ندارد . بین مصرف قهوه و افزایش خطر بروز سرطان مری، معده، لوزالمعده، کلیه، پروستات، سینه، تخمدان یا پوست ارتباطی وجود ندارد . نتایج تحقیقات نشان می دهند که مصرف قهوه ممکن است با کاهش خطر بروز سرطان در قسمت هایی از بدن، شامل دهان/ حلق، کبد، آندومتر، مغز، روده بزرگ و راست روده ارتباط داشته باشد.

قهوه و خطر بروز سرطان
فراتحلیلی که اخیرا در مورد 40 تحقیق گروهی آینده نگرانه، شامل 2 میلیون شرکت کننده در سراسر اروپا، آمریکای شمالی و آسیا انجام شد و به ارزیابی کمّی ارتباط بین مصرف قهوه و احتمال بروز سرطان در انسان پرداخت، نشان داد که مصرف قهوه ارتباطی با افزایش خطر بروز سرطان ندارد. در مورد برخی از انواع سرطان، مصرف قهوه ارتباطی معکوس با خطر بروز بیماری داشت. علاوه بر این، مطالعه گروهی گسترده ای که در ژاپن انجام شد، نشان داد که ارتباطی میان مصرف قهوه و افزایش خطر مرگ ناشی از سرطان وجود ندارد . تحقیقات اخیر نشان می دهد که بین مصرف قهوه و خطر بروز سرطان حلق/ دهان ارتباطی معکوس وجود دارد.

قهوه و سرطان کبد
سرطان کبد پنجمین نوع شایع سرطان در سرتاسر جهان و چهاردهمین نوع شایع در اروپا است. مطالعات انجام شده در مورد ارتباط بین مصرف قهوه و خطر بروز سرطان کبد حاکی از وجود ارتباطی معکوس است و به نظر می رسد که مصرف قهوه با کاهش پیشرفت بیماری های کبد مرتبط باشد.پنج فراتحلیل انجام شده حاکی از کاهشی چشمگیر در احتمال بروز سرطان کبد هستند. به طور میانگین، این کاهش خطر در میان کسانی که قهوه مصرف می کنند، 30% بیش از سایر افراد است و در میان کسانی که به میزان زیادی قهوه مصرف می کنند، کاهش خطر تا 55% ه هم می رسد.

ادامه دارد ...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاین
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)