سلولیت چیست و چه باید کرد ( قسمت اول )


سلولیت یک مشکل شایع بین زنان است و بیشتر آنها نیز در تلاشند آن را از بین ببرند. در واقع 85 تا 98 درصد خانم ها بدون دخالت نژاد سلولیت را تجربه می کنند. سلولیت چربی است که نزدیک به پوست ذخیره شده و ظاهری چاله چاله دارد. فاکتورهای زیادی مانند ژنتیک، برنامه غذایی و ورزش در سلولیت دخالت دارند. با اینکه بسیاری از منابع قابل اعتماد می گویند درمان اثبات شده ای برای سلولیت وجود ندارد، برخی درمان ها به همراه تغییر در سبک زندگی وجود دارد که می توانند به کاهش سلولیت کمک کنند.

سلولیت می تواند بعد از بلوغ در خانم ها اتفاق بیفتد. سلولیت بیشتر در قسمت ران ها و باسن اتفاق می افتد اما در بالا تنه نیز ممکن است پیدا شود. سلولیت ممکن است با بالا رفتن سن و کاهش انعطاف پذیری پوست تشدید شود. خانم هایی که چاق هستند و یا در وزن سالم قرار دارند ممکن است دچار سلولیت شوند. تمرینات ورزشی برای کاهش وزن و همچنین افزایش حجم عضلانی می توانند به کاهش سلولیت کمک کنند اما نمی توانیم دقیق تعیین کنیم که از کجا چربی کم می کنیم. در کنار کاهش وزن سالم درمان های دیگری نیز برای سلولیت در دسترس است. برخی ممکن است در پاسخ به درمان ها از دیگران موفق تر باشند، نمی توان گفت یک درمان برای سلولیت می تواند روی همه تاثیر بگذارد.

ژنتیک
بر اساس تحقیقاتی که در سال 2016 انجام گرفت بیش از 100 ژن وجود دارد که می توانند روی تنظیم وزن تاثیر داشته باشند. بنابراین اگر به صورت ژنتیکی مستعد اضافه وزن هستید، آیا شانسی برای کاهش وزن پایدار دارید؟ خبر خوب اینکه حتی اگر ژنتیک نیز علیه شما باشد می توانید کاهش وزن داشته باشید. محققان برای اثبات این موضوع اطلاعات 9000 نفر که سعی در کاهش وزن داشتند را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند کاهش وزن کسانی که ژن هایشان در اضافه وزنشان دخیل بود با دیگر افراد یکسان بوده است. یکی دیگر از شاخص هایی که ژنتیک را در ایجاد سلولیت دخیل می کند تعیین جایی است که چربی ها ذخیره می شوند. ممکن است اگر کسی در خانواده دچار سلولیت باشد شما نیز دچارش شوید. با این حال مقدار سلولیت را می تواند با فاکتورهایی که می توانیم کنترلشان کنیم کاهش دهیم.

ادامه دارد ...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصترژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتاد
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)