دکتر منصور ریسمانچیان

پزشک عمومی


سوالات پزشکی

جهت دریافت مشاوره و برنا

راه حلی برای چاقیهای موض

رژیم های غذایی سخت (قسمت اول)

از دست دادن مو یکی از نگرانیهای اصلی زنان و مردان ميباشد. ریزش طبیعی مو تقریبا 100-125 تار مو در هر روز است که خوشبختانه جایگزین ميشوند. ریزش واقعی مو وقتی اتفاق ميافتد که موهای ریخته دوباره رشد نکند یا ریزش از 125 تار مو تجاوز کند. ریزش موعلل مختلفی ميتواند داشته باشد.
علاوه بر وراثت، استرسهاي فیزیکی مثل جراحیها، بیماریها، تغییر وزن سریع یا استرسهاي احساسی مثل بیماریهای روانی، مرگ اعضای خانواده یا مصرف داروهایی همچون دوز بالای ویتامین A، برخي داروهای فشار خون و نقرس و قرصهای ضدبارداری و یا علل هورمونی مثل شیردهی، یائسگی و یا مشکلات تیروئیدی ميتوانند باعث ریزش مو گردند.همچنین زمانی که تحت فشار سنگین استرس کار، گرفتاریهای شغل و زندگی هستیم و فرصت کمي برای رسیدن به سلامت خود داریم اغلب شاهد ریزش مو خواهیم بود، چون استرس، ویتامینهای حیاتی مثل ویتامینهای گروه B را که برای کیفیت و رشد مو لازم است، از بین ميبرد.

رژيمهاي غذايي سخت؛ یکی از علل رایج ریزش مو
رژيمهاي غذايي سخت و طولاني مدتي که افراد به منظور لاغري ميگيرند، یکی از علل رایج ریزش مو ميباشد و برای آنکه هنگام کاهش وزن دچار ریزش مو نشوید، از رژیمهایی که باعث کاهش وزن سریع ميشوند، اجتناب کنید. خوشبختانه این ریزش مو میتواند اندک و مقطعی باشد، ولی در صورت بی توجهی، گسترده تر و شدیدتر میشود. رژیمهای کاهش وزن بر اثر کمبود یک یا چند نوع ماده مغذی میتوانند باعث ریزش مو شوند؛ تغییراتی که این رژیمها در متابلیسم و سطح روی، آهن، مس، سلنیم، پروتئین، اسیدهای چرب ضروری و ویتامینهای D، B و A اعمال میکنند، میتوانند باعث دورههای ریزش مو گردند، چون فولیکولهای مو برای سلامتی نیاز به این مواد مغذی حیاتی دارند و تغییرات رژیم غذایی باعث میشود فولیکولهای مو در فاز رشد، خیلی سریع وارد فاز استراحت شوند. این خود باعث ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش ریزش موی روزانه میشود. برای پیشگیری از این حالت، کاهش وزن باید به صورت تدریجی صورت گیرد به طوری که در هفته به میزان نیم تا یک کیلوگرم باشد.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیمطالب و مقالات ورزشیکاهش وزن موفقآر اف و تأثیر آن بر لاغریاخبار سلامتگالری عکسآدرس مطبصفحه اصلیدریافت مشاوره و برنامه غنظرات و تجربه های مراجعه بخش تغذیهمطالب و مقالاتخلاصه جدید ترین مقالات تسوالات پزشکینظرات مراجعه كنندگان‌پیامهای کاربرانسایتهای دیگر