رژیم های غذایی سخت (قسمت اول)

از دست دادن مو یکی از نگرانیهای اصلی زنان و مردان ميباشد. ریزش طبیعی مو تقریبا 100-125 تار مو در هر روز است که خوشبختانه جایگزین ميشوند. ریزش واقعی مو وقتی اتفاق ميافتد که موهای ریخته دوباره رشد نکند یا ریزش از 125 تار مو تجاوز کند. ریزش موعلل مختلفی ميتواند داشته باشد.
علاوه بر وراثت، استرسهاي فیزیکی مثل جراحیها، بیماریها، تغییر وزن سریع یا استرسهاي احساسی مثل بیماریهای روانی، مرگ اعضای خانواده یا مصرف داروهایی همچون دوز بالای ویتامین A، برخي داروهای فشار خون و نقرس و قرصهای ضدبارداری و یا علل هورمونی مثل شیردهی، یائسگی و یا مشکلات تیروئیدی ميتوانند باعث ریزش مو گردند.همچنین زمانی که تحت فشار سنگین استرس کار، گرفتاریهای شغل و زندگی هستیم و فرصت کمي برای رسیدن به سلامت خود داریم اغلب شاهد ریزش مو خواهیم بود، چون استرس، ویتامینهای حیاتی مثل ویتامینهای گروه B را که برای کیفیت و رشد مو لازم است، از بین ميبرد.

رژيمهاي غذايي سخت؛ یکی از علل رایج ریزش مو
رژيمهاي غذايي سخت و طولاني مدتي که افراد به منظور لاغري ميگيرند، یکی از علل رایج ریزش مو ميباشد و برای آنکه هنگام کاهش وزن دچار ریزش مو نشوید، از رژیمهایی که باعث کاهش وزن سریع ميشوند، اجتناب کنید. خوشبختانه این ریزش مو میتواند اندک و مقطعی باشد، ولی در صورت بی توجهی، گسترده تر و شدیدتر میشود. رژیمهای کاهش وزن بر اثر کمبود یک یا چند نوع ماده مغذی میتوانند باعث ریزش مو شوند؛ تغییراتی که این رژیمها در متابلیسم و سطح روی، آهن، مس، سلنیم، پروتئین، اسیدهای چرب ضروری و ویتامینهای D، B و A اعمال میکنند، میتوانند باعث دورههای ریزش مو گردند، چون فولیکولهای مو برای سلامتی نیاز به این مواد مغذی حیاتی دارند و تغییرات رژیم غذایی باعث میشود فولیکولهای مو در فاز رشد، خیلی سریع وارد فاز استراحت شوند. این خود باعث ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش ریزش موی روزانه میشود. برای پیشگیری از این حالت، کاهش وزن باید به صورت تدریجی صورت گیرد به طوری که در هفته به میزان نیم تا یک کیلوگرم باشد.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


اسلایدر دواسلایدر چهاراسلایدر سهاسلایدر یک
دانستنی های تغذیه ای کنجد (قسمت اول)
با آهسته غذا خوردن، کاهش وزن بیشتر و نفخ کمتر (قسمت اول)
دلایل بی اشتهایی در کودکان (قسمت اول)
مصرف شیرینی و افسردگی در مردان
تغذیه و کودکان بیش فعال (قسمت اول)
غذاهایی که فکر می کنید سالمند (قسمت اول)