رژیم های غذایی سخت (قسمت سوم)

چربی
معمول ترین اشتباهی که مردم در رژیمهای لاغری انجام مي دهند حذف چربی از سبد غذایی خود مي باشد که در این حالت از نظر اسیدهای چرب امگا3 و ویتامین E که مورد نیاز سلامت مو مي باشند دچار کمبود مي شوند، چون چربی به جذب ویتامینها کمک مي کند. ویتامین E گردش خون مخاط سر را بهبود می بخشد و در این میان بادام، بادام زمینی و فندق از بهترین منابع آن هستند و اسیدهای چرب امگا 3 در ماهیهایی همچون ماهی سالمون، ساردین و قزل آلا، روغن سویا و کانولا، روغن گردو و روغن تخم کتان به وفور یافت می شوند.

آهن
آهن مسئول انتقال اکسیژن به فولیکولهای مو مي باشد و همچنین به بدن کمک مي کندکه از پروتئین برای رشد و ساخت موی مستحکم استفاده کند. از علل شایع ریزش مو به ویژه در زنان ذخایر پایین آهن مي باشد. یک مطالعه نشان داد که از 1000 زن، 33 درصد از ریزش مو رنج مي برند و 90 درصد علت، مربوط به ذخایر پایین آهن و 10 درصد مربوط به ژنتیک و دیگر فاکتورها بود.
مطالعات 40 ساله نشان داده است که درمان ریزش مو امکانپذیر است در صورتی که کمبود آهن (با یا بدون آنمي) درمان شود که رژیم غنی از آهن و در صورت نیاز مکمل باید مصرف نمود البته در مصرف مکمل آهن احتیاط کنید، چون احتمال افزایش بار آهن که بسیار خطرناک است وجود دارد که آن هم ریزش مو را تشدید خواهد کرد. سطح نرمال فريتین 15ng/ml 10 مي باشد، ولی گفته ميشود حداقل 70ng/ml 50 مورد نیاز است تا به جایگزینی موها کمک نماید. گوشت قرمز یکی از منابع غنی آهن محسوب مي شود، ولی عدس، لوبیا، میوه خشک، سبزیجات برگ سبز، آجیلها و دانه ها و غلات غنی شده نیز حاوی آهن هستند، اگرچه به خوبی آهن موجود در منابع حیوانی جذب نمي شود.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)