دکتر منصور ریسمانچیان

پزشک عمومی


سوالات پزشکی

جهت دریافت مشاوره و برنا

راه حلی برای چاقیهای موض

ماست ایسلندی (قسمت دوم)

مواد اولیه مختلفی وجود دارند که می توان با افزودن آنها به برخی محصولات ،پروتئین آنهارا بالا برد . مثلا می توان به ماست یا سایر محصولات لبنی پودر شیر خشک ، مشتقات خود پروتئین یا حتی پروتئین های کازئین شیر را که به صورت پودرموجود است ، اضافه کرد . حال باید دید در برچسب روی بسته بندی به چه پروتئین هایی اشاره شده است . احتمالا پروتئینی که به ماست ایسلندی اضافه می شود ، پروتئین آب پنیر است که به آن WPC یا پروتئین Whey تغلیظ شده گفته می شود و میزان پروتئین آن حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد است . وقتی پودر وی به ماست اضافه می شود ، میزان پروتئین محلول آن افزایش پیدا می کند . البته نوع دیگری از پروتئین وی به صورتWPI یا پروتئین وی ایزوله شده هم وجود دارد که به صورت پودر ، فرموله شده و میزان پروتئین آن می تواند از۹۰ تا ۹۸ درصدمتغیر باشد . WPI به صورت پودر در بازار مکمل ها به فروش می رسد و همان پروتئینی است که بدنسازان برای افزایش حجم عضلاتشان از آن استفاده می کنند و دائم به آنها توصیه می شود مراقب باشندانواع تقلبی این پودرها را تهیه نکنند یا خودسرانه و بدون تجویز متخصص طب ورزشی یا متخصص تغذیه آنها را نخورند . قطعا مصرف ماستی که به آن پروتئین اضافه شده ، ضرری ندارد و همه افراد به جز کسانی که از نظرمصرف پروتئین محدودیت دارند مانند بیمارانی که اوره خونشان بالاست یا به بیماری نقرس مبتلا شده اند ، می توانند از این نوع ماست هم استفاده کنند . البته تولید کنندگان ماست ایسلندی مصرف آن را بیشتر به ورزشکاران بدنسازی که فیتنس کار می کنند ، پیشنهاد می دهند زیرا هم پروتئین بالایی دارد و هم چربی آن پایین است ، اما ماست ایسلندی به هیچ وجه جای مکمل ها را نمی گیرد و ورزشکاران نباید انتظار داشته باشند با مصرف این نوع ماست عضلاتشان بزرگ و حجیم شود .

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
گالری عکسبیوگرافیمطالب و مقالات ورزشیکاهش وزن موفقآر اف و تأثیر آن بر لاغریاخبار سلامتآدرس مطبصفحه اصلیدریافت مشاوره و برنامه غنظرات و تجربه های مراجعه بخش تغذیهمطالب و مقالاتخلاصه جدید ترین مقالات تسوالات پزشکینظرات مراجعه كنندگان‌پیامهای کاربرانسایتهای دیگر