رژیم های مایع برای کاهش وزن (قسمت سوم)

برنامه های غذایی مایعات، معمولا کالری بسیار کمی دارند
برنامه های غذایی حاوی مایعات معمولا از برنامه های غذایی که شامل غذاهای جامد می شوند کالری کمتری دارند.در یک برنامه غذایی جایگزینی وعده ها، مقدار کالری دریافتی در طول روز، حدود 500 تا 1500 کالری است.با این حال چنین برنامه هایی تنها یک فاز برنامه غذایی کامل را دارند. تحقیقات نشان داده دریافت چنین برنامه هایی می تواند به کاهش وزن کمک کند و مقدار چربی بدن را کاهش دهد. اما در انواع بسیار کم کالری آن، فرد با مشکلاتی مانند سنگ کیسه صفرا مواجه می شود. با وجود موثر بودن چنین برنامه هایی در کاهش وزن، انجام بلند مدتشان به هیچ وجه توصیه نمی شود.

برخی از برنامه های غذایی مایعات اصلا برای کاهش وزن مناسب نیستند
در بیشتر برنامه های غذایی مایعات به شما گفته می شود، تنها حق دارید آب برخی میوه ها و سبزیجات را بنوشید و این می تواند منجر به دریافت نکردن برخی مواد مغذی شود.غذاهای جامد حاوی مقدار زیادی مواد مغذی ضروری هستند. بنابراین توصیه نمی شود برنامه های غذایی متکی بر مایعات را برای مدت زمان طولانی ادامه دهید. حتی برنامه های غذایی مایعاتی که پزشک تجویز می کند هم برای طولانی مدت ادامه ندارد و دستور توسط پزشک تغییر می کند. برنامه های غذایی متکی بر مایعات، درست مانند رژیم های غذایی بسیار کم کالری با وجود کمک به کاهش وزن، نمی توانند در حفظ وزن کاهش یافته تاثیری داشته باشند. چنین برنامه هایی نمی توانند در تغییر عادات غذایی نقشی ایفا کنند بنابراین بلافاصله بعد از کنار گذاشتن، وزن کاهش یافته دوباره سر جای خود باز می گردد.

جمع بندی
برنامه های غذایی مایعات، برخی یا تمام وعده های غذایی را با مایعات جایگزین می کنند. آن ها معمولا بسیار کم کالری هستند و ممکن است برای کاهش وزن مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از آنها شامل پک هایی هستند که مواد مغذی زیادی در خود دارند در حالی که برخی دیگر تنها شامل آب میوه ها و سبزیجات خاص می شوند. چنین برنامه های غذایی تنها در مواردی خاص توصیه می شوند و نمی توانند در طولانی مدت کمکتان کنند. یک برنامه غذایی مناسب برای همه وجود ندارد. اگر به دنبال برنامه غذایی هستید که مناسب نیازتان طراحی شده باشد، باید با مشورت یک متخصص یا مشاور تغذیه اقدام کنید.

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن هفتادرژیم آنلاینکاهش وزن شصت
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)