رژیم غذایی بیماران کلیوی (قسمت اول)

رژیم غذایی برای سندروم نفروتیک شامل مصرف غذاهای غنی از پروتئین در مقادیر متعادل و پرهیز از چربیهای اشباع شده است.وعده های غذایی روزانه برای افراد مبتلا به سندروم نفروتیک باید کم نمک باشند و البته رژیم غذایی چنین بیمارانی باید بر روی غذاهایی با چربی های اشباع و کلسترول کم متمرکز باشد. هم چنین، اجتناب از رژیم غذایی دارای پروتئین بالا برای جلو گیری از وخامت بیشتر عمل کرد کلیه ضروری است.
سندروم نفروتیک که با نام نفروز نیز شناخته میشود بیماریی است که به کلیه ها آسیب میرساند. در این اختلال نشانه هایی از نقص کلیوی شامل سطح پایین پروتئین و سطح بالای کلسترول در خون مشاهده میشود. در این بیماری کلیه ها قادر به فیلتر کردن آب و مواد زائد اضافی از خون نمی باشند. چون کلیه ها نمیتوانند به درستی کار کنند مقادیر زیادی پروتئین از خون به داخل ادرار نشت می کند. جای تعجب نیست که، آزمایش ادرار بیماران مبتلا به سندروم نفروتیک شامل پروتئین اضافی، به ویژه آلبومین است.

غذاهایی که بیماران مبتلا به سندروم نفروتیک باید محدود یا حذف کنند
غذاهای پر نمک

این یک حقیقت مسلم است که نمک مایعات را جذب می کند، به این معنی که نمک اضافی، بدن شما را وادار می کند تا آب بیشتری را در خود نگه دارد. در چنین شرایطی، کلیه ها در تنظیم و خارج کردن مایعات اضافی بدن با مشکل مواجه می شوند. بنا بر این، از کم بودن مقدار سدیم در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنید، در غیر این صورت ممکن است باعث تجمع مایعات گردد و مشکلات کلیوی موجود را تشدید نماید. ویفرهای شور، ذرتها، پوست برخی حیوانات، چیپس سیب زمینی، غذاهای کنسرو شده (سوپ، سبزیجات، گوشت)، ترشیجات و آجیل شور نباید مصرف شوند چرا که حاوی مقادیر بالایی از سدیم هستند. هم چنین هنگام افزودن نمک به وعده های غذایی روزانه ی خود بسیار مراقب باشید.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادکاهش وزن شصتمشاوره پوست و مورژیم آنلاین
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)