ویتامین دی، یک نوع ویتامین نیست (قسمت سوم)

4- نوزاد سالم
سختی دیواره شریانی در کودکان با فشار خون نرمال که روزانه 2000 واحد ویتامین دریافت کرده بودند نسبت به کودکانی که 400 واحد دریافت کرده بودند بعد از 16 هفته به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.
سطح پایین ویتامین دی همچنین با احتمال بالای خطر ابتلا و شدت بیماری های دوران کودکی و بیماری های حساسیتی از جمله آسم، درماتیت و اگزما در ارتباط است. ویتامین دی ممکن است تاثیرات ضد التهابی گلوکوکورتیکوییدها(کورتون ها ) را افزایش دهد که ساخت آن به عنوان یک درمان حمایتی برای افراد مبتلا به آسم مقاوم به استروئید بالقوه مفید است.

5- بارداری سالم
به نظر می رسد زنان بارداری که کمبود ویتامین دی دارند به شدت در معرض ابتلا به پریکلامپسیا ونیز نیاز به عمل سزارین خواهند داشت . فقر ویتامین دی با ابتلا به دیابت بارداری و عفونت باکتریایی واژن در زنان باردار ارتباط مستقیم دارد. لازم به ذکر است که مقادیر بالای ویتامین دی نیز با خطر افزایش حساسیت غذایی کودک در 2 سال اولیه زندگی در ارتباط می باشد.

6- جلوگیری از سرطان
ویتامین دی برای کنترل رشد و ارتباط بین سلولی بسیار مهم می باشد. تحقیقات نشان داده اند کلسی تریول (هورمون فعال ویتامین دی) می تواند با ایجاد کاهش رشد و تکامل عروق خونی جدید در بافت سرطانی، افزایش مرگ سلول های سرطانی و کاهش تکثیر سلولی و متاستاز از پیشرفت سرطان جلوگیری کند. ویتامین دی روی بیش از 200 ژن انسان تاثیر می گذارد که کمبود آن باعث ضعیف شدن این ژن ها خواهد شد. کمبود ویتامین دی همچنین با افزایش خطر بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، مولتیپل اسکلروزیس، اوتیسم، آلزایمر، آرتریت روماتوئید، افزایش شدت آسم و آنفولانزای خوکی در ارتباط می باشد با این وجود مطالعات دقیقی برای اثبات اینها نیاز است. بسیاری از فواید ویتامین دی به دلیل تاثیر مثبت آن روی سیستم ایمنی بدن می باشد.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اسلایدر سهآر افلیزر موهای زائدکویتیشن
دلایل بی اشتهایی در کودکان (قسمت اول)
دانستنی های تغذیه ای کنجد (قسمت اول)
غذاهایی که فکر می کنید سالمند (قسمت اول)
تغذیه و کودکان بیش فعال (قسمت اول)
مصرف شیرینی و افسردگی در مردان
با آهسته غذا خوردن، کاهش وزن بیشتر و نفخ کمتر (قسمت اول)