تیروئید کم کار (قسمت دوم)

سوخت و ساز بدن روی دمای بدن و میزان کالری که می سوزاند هم تأثیر می گذارد. به همین دلیل افراد مبتلا به کم کاری تیروئيد اغلب اوقات احساس سردی و خستگی می کنند و به راحتی هم وزن اضافه می کنند.

چه تأثیری بر سوخت و ساز بدن می گذارد؟
هورمون تیروئيد به کنترل سرعت سوخت و ساز بدن کمک می کند. سوخت و ساز سریعتر بدن به این معناست که بدن در حال استراحت کالری بیشتری می سوزاند.در افراد مبتلا به کم کاری تیروئيد، هورمون تیروئید کمتری تولید می شود. یعنی متابولیسم آهسته تری دارند و در زمان استراحت کالری کمتری می سوزانند.داشتن سوخت و ساز آهسته با چندین خطر برای سلامتی همراه است و میتواند موجب خستگی، افزایش سطح کلسترول خون و دشوار شدن فرآیند کاهش وزن شود.پس اگر متوجه شدید که نگهداشتن وزن با کم کاری تیروئيد سخت است، سعی کنید تا ورزش های هوازی متوسط تا شدید انجام دهید. ورزش هایی همچون پیاده روی سریع، دویدن، کوهنوردی و قایقرانی برای این منظور مناسب هستند.تحقیقات نشان می دهند که ورزش های هوازی متوسط تا شدید می توانند باعث افزایش سطح هورمون تیروئید شوند؛ که این هم به نوبه ی خود میتواند به تسریع سوخت و ساز بدن کمک کند. همچنین ممکن است که افراد مبتلا به کم کاری تیروئيد از افزایش مصرف پروتئين نیز سود ببرند. تحقیقات نشان می دهند که رژیم غذایی با پروتئين بالا به افزایش سرعت سوختوساز کمک می کند.

کدام مواد مغذی مهم هستند؟
مواد غذایی متعددی وجود دارند که برای سلامتی تیروئيد مفید هستند، ازجمله :

یُد
یُد ماده ی معدنی ضروری برای تولید هورمون های تیروئید است. بنابراین افرادی که کمبود ید دارند در معرض خطر ابتلا به کم کاری تیروئید هستند. کمبود ید بسیار شایع است و تقریبا یک سوم از جمعیت جهان دچار آن هستند. اما کمبود یُد در کشورهای توسعه یافته ای مانند ایالات متحده ی آمریکا به میزان کمتری شایع است، زیرا آنها با افزودن نمک یددار به مواد غذایی از کمبود ید جلوگیری می کنند.اگر کمبود ید دارید، نمک یددار را به غذایتان اضافه کنید و غذاهای غنی از یُد مانند غذاهای دریایی، ماهی، لبنیات و تخم مرغ مصرف کنید.نیازی به مکمل های ید نیست، چون میتوانید از رژیم غذایی تان مقدار زیادی ید دریافت کنید. برخی مطالعات هم نشان داده اند که مصرف بیش ازحد ید ممکن است به غده ی تیروئید آسیب برساند.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادرژیم آنلاینکاهش وزن شصتمشاوره پوست و مو
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)