چرا به طعم های مختلف میل داریم (قسمت دوم)

شیرینی
شکر روی سطوح سروتونین و کورتیزول شما تأثیر میگذارد که هورمونهایی هستند که در زمان شادی و استرس افزایش می یابند. بنابراین، هنگامی که حجم کاری شما بسیار زیاد میشود، یا با یک دوست مشاجره می کنید، ممکن است بدن شکر را طلب کند. احتمال دیگر این است که سطح قند خونتان کم است.
غذاهایی که میتوانند به کاهش این اشتیاق کمک کنند عبارت اند از میوه بویژه انواع شیرین نظیر خرما ، کشمش ،توت خشک ، موز و یا سیب زمینی شیرین، هویج، نخود، سبزیجات برگدار و بلغور جو دوسر.
پنیر
پنیر دارای چربی زیاد است، و به این دلیل است که مردم آن را طلب میکنند. این احتمال وجود دارد که در صورت میل زیاد به این ماده غذایی، کلسیم و یا ویتامین D بدنتان کم باشد. جالب توجه است که این اشتیاق میتواند با مشکلات تمرکز همراه باشد، زیرا به این معنی است که سطح چربی بدن کم است و در این صورت، مغز ما احتمالاً تحت تأثیر قرار می گیرد، با توجه به اینکه 60٪ از آن از چربی است.
اگر این اشتیاق به دلیل نیاز بدن به چربی زیاد باشد، مصرف پنیر ایده بدی نیست، اما مصرف آوکادو، تخم مرغ، ماهی چرب، آجیل و شکلات تیره (به شیوهای سالم) نیز به کاهش میل به این خوراکی کمک میکند.

شکلات
چرا بسیاری از ما از اعتیاد به شکلات رنج میبریم؟ این ممکن است به این دلیل باشد که 80 درصد از مردم منیزیم کافی ندارند و در 100 گرم شکلات تیره حدود 150 میلیگرم منیزیم وجود دارد. علاوه بر این، مانند شکر، شکلات بر احساسات اثرگذار است (با اثر بر سروتونین و دوپامین)، و خوردن یک قالب از آن میتواند خلق و خوی شما را تقویت کند.
اگر شما نیاز به کمک به مقابله با میل به شکلات خود دارید، گزینه های گوناگونی وجود دارد. نان دارچینی، خرما، کره بادام زمینی، انگور یخ زده، آجیل، دانه ها و سبزی میتواند این میل را محدود کند.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)