فواید و مضرات تخم مرغ (قسمت دوم)

۲- اگر می خواهید وزن کم کنید، نباید زرده ی تخم مرغ را بخورید
بعضی افراد از ترس چاق شدن، زرده ی تخم مرغ را نمی خورند. زرده حاوی مقادیر زیادی پروتئین و دیگر عناصر مفیدی مثل ویتامین D است که در جذب کلسیم نقش دارد. زرده همچنین حاوی ماده ی کولین است که عملکرد مناسب کبد را تضمین می کند و ماده ی لوتئین موجود در آن هم برای چشم ها مفید است.
سفیده اما هیچ کدام از این عناصر را ندارد. به ادعای دانشمندان، کسانی که به دنبال یک رژیم غذایی سالم هستند، می توانند مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ را در برنامه ی غذایی خود بگنجانند. آزمایشات علمی اثبات کرده است، خوردن یک عدد تخم مرغ برای صبحانه، مقدار غذایی که در ساعات بعدی روز می خورید را کاهش می دهد و بنابراین، میزان کالری دریافتی تان را هم کم می کند.

۳- تخم مرغ خام سالم تر از تخم مرغ پخته است
بعضی افراد برای رشد عضلات، تقویت صدا یا کاهش اسید معده، تخم مرغ خام می خورند. ریسک ابتلا به بیماری سالمونلا از طریق مصرف تخم مرغ خام بسیار پایین است چون از هر ۳۰ هزار تخم مرغ معولاً فقط یکی آلوده به این باکتری است. اما در مورد فواید تخم مرغ خام تا حدودی اغراق شده. میزان جذب سفیده ی تخم مرغ خام کمتر از پخته شده ی آن است و بیوتین )ویتامین B7) موجود در آن، در حالت خام جذب بدن نمی شود.
از طرفی، حرارتی که تخم مرغ هنگام پخت در معرض آن قرار می گیرد، بعضی از عناصر مفید آن مثل پتاسیم، فسفر و ویتامین های A و B5 را از بین می برد. خوردن تخم مرغ خام توصیه نمی شود، اما اگر به آن نیاز دارید، تخم مرغ هایی را انتخاب کنید که بدانید با تدابیری سالمونلای آن ها از بین رفته است.

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادرژیم آنلاینمشاوره پوست و مو
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)