فواید و مضرات تخم مرغ (قسمت سوم)


۴- تخم مرغ ها فقط سفید و قهوه ای هستند
مرغ ها تخم های مختلفی دارند، اما ما معمولاً دو نوع سفید و قهوه ای رنگ آن ها را می بینیم. رنگ پوسته ی تخم مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد: مرغ های لگورن تخم سفید و مرغ های رود آیلند تخم قهوه ای رنگ می گذارند. بعضی از نژادهای مرغ (مثل آراکانا، آمرکانا و غیره) تخم های آبی یا سبز رنگ می گذارند.
رنگ تخم مرغ ها به رنگدانه ی بدن مرغ ها بستگی دارد: پروتوپورفیرین پوسته ی تخم مرغ را قهوه ای و بیلیوردین آن را آبی و سبز می کند. رژیم غذایی مرغ ها هم تأثیر گذار است: اگر مرغ ها به قدر کافی اسیدهای آمینه دریافت نکنند، پوست تخم شان کمرنگ می شود. البته این مسأله تأثیری روی کیفیت تخم ها ندارد.

۵- تخم مرغ های قهوه ای بهتر از تخم مرغ های سفید هستند
ما اغلب می شنویم که محصولات قهوه ای رنگ بهتر از محصولات سفید رنگ هستند (مثل نان یا شکر قهوه ای). اما این مسأله در مورد تخم مرغ صدق نمی کند. تحقیقات نشان داده تخم مرغ های قهوه ای تقریباً مانند تخم مرغ های سفید رنگ هستند.
اما عوامل دیگری هم در بیشتر شدن فواید تخم مرغ تأثیر دارد. برای مثال، مرغ هایی که مدت زیادی را در آفتاب می گذرانند، تخم آن ها سه تا چهار برابر بیشتر ویتامین D دارد. مرغ هایی هم که رژیم غذایی آن ها سرشار از امگا ۳ است، تخم آن ها امگا ۳ بیشتری دارد.

۶- مرغ های غیر قفسی تخم های بهتری دارند
تخم مرغ های غیر قفسی (مرغ هایی که در فضاهای بسته و کنترل شده مثل مرغداری یا درون قفس رشد نمی کنند، بلکه در زمین ها و مراتع رها هستند و خود از مواد موجود در طبیعت تغذیه می کنند) گرچه ویتامین A، E، D و امگا ۳ بیشتری دارند، اما به انواع بیماری ها مبتلا هستند و بیشتر از مرغ های قفسی صدمه می بینند. برای مثال، در کشور بریتانیا، نرخ مرگ و میر مرغ های غیر قفسی تا قبل از رسیدن به مرحله ی تخم گذاری، بیشتر از مرغ های قفسی است.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصتمشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)