گرسنگی پنهان در گیاهخواران

گرسنگی پنهان، مشکلی شایع در گیاهخواران
رژیم غذایی گیاهخواری گرسنگی پنهان را که شکلی از سوء تغذیه است، افزایش میدهد.سازمان جهانی بهداشت (WHO) تاکید کرده که گرسنگی پنهان از کیفیت غذای مصرفی ناشی میشود. این نوع از گرسنگی به کمبود مزمن ویتامینها و مواد معدنی اشاره دارد که نزدیک به دو میلیارد نفر از مردم سراسر جهان به آن دچار هستند.
درحالیکه گرسنگی پنهان مشکلی شایع در کشورهای در حال توسعه است، سوال این است که چرا اختلال کمبود مواد مغذی در کشورهای توسعه یافته نیز مشاهده میشود؟ چندین عامل احتمالی موثر برای این وضعیت وجود دارد که یکی از آن ها رژیمهای غذایی گیاهخواری نامناسب است.
رژیمهای غذایی گیاهی برای سلامت مفید است و از خطر ابتلا به بسیاری از بیماریها میکاهد. با این حال محدودیتهایی که در رژیم غذایی گیاهخواری اعمال میشود برای تمامی افراد سودمند نیست و در برخی موارد حتی به سوء تغذیه منجر میشود.

مضرات رژیم غذایی گیاهخواری نامناسب و گرسنگی پنهان شامل مشکلات مرتبط با سلامت استخوانها در پی کاهش دریافت کلسیم و ویتامین D می باشد که در بیشتر رژیمهای غذایی گیاهخواری رایج است.همچنین در این نوع رژیم غذایی دریافت کافی ویتامین B12 و آهن چالش برانگیز است. رژیمهای غذایی گیاهی شامل آهنهای غیر هِم (non-heme iron) هستندکه خون قادر به جذب آنها نیست و ویتامین B12 نیز تنها از طریق مصرف فرآوردههای حیوانی قابل دریافت است.
مصرف میزان ناکافی و ناچیز این مواد غذایی باعث میشود فرد به علائمی همچون سردرد، ضعف، احساس گیجی و حتی تاخیر در فرایند رشد در کودکان دچار شود.
افرادی که رژیمهای غذایی گیاهخواری را دنبال میکنند باید نسبت به دریافت مواد پروتئینی هوشیار باشند زیرا این نوع از رژیمهای غذایی شامل این دسته از مواد غذایی نمیشوند. تمامی آنزیمهای موجود در بدن پروتئینهایی هستند که به عملکرد مطلوب دستگاههای مختلف بدن کمک میکنند و درصورتیکه بدن میزان کافی از پروتئین را دریافت نکند، پروتئینهای ذخیره شده را برای تامین نیازهای خود تجزیه میکند.
با توجه به پیامدهای احتمالی دنبال کردن این نوع رژیم غذایی توصیه می شود که پیش از انتخاب کردن این نوع از تغذیه حتما با یک پزشک متخصص یا مشاور تغذیه در این خصوص مشورت کنید.

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاین
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)