توصیه های غذایی برای پیشگیری از لخته شدن خون (قسمت دوم)

میوه، ماهی ، سبزیجات
تحقیقات نشان داده است افرادی که مصرف میوه و سبزیجات در آنها بسیار زیاد می باشد احتمال بروز DVT در آنها 40تا 50% کاهش می یابد. از طرفی افرادی که مصرف ماهی را به یک یا چندبار در هفته افزایش داده اند احتمال لخته شدن خون در آنها 30-40 % کاهش پیدا می کند

چربی و گوشت
تحقیقات انجام شده حاکی از آن است افرادی که مصرف گوشت قرمز و گوشتهای فرآوری شده سوسیس، کالباس و... در آنها بالا می باشد احتمال بروز DVT در آنها 10 تا 20% افزایش می یابد. این احتمال وجود دارد که چربی های حاوی چربی های اشباع شده می توانند از عوامل ایجاد کننده لخته شدن خون در رگها باشند. اگر در موقعیت هایی قرار می گیریم که احتمال بروز لخته شدن خون افزایش پیدا می کند (پرواز با هواپیما) بهتر است غذاهایی که دارای امگا 3 فراوان و ویتامین E می باشند مصرف کنید مانند ماهی، انواع مغزها (گردو، فندق و پسته و بادام و...)، آوکادو، تخم آفتابگردان همچنین مصرف منیزیم، ویتامین c و فیتوکمیکال ها را نیز افزایش دهید.

توصیه هایی در مورد رژیم غذایی:
برای کاهش دادن احتمال بروز لخته شدن خون در طول زندگی خود، سعی کنید توصیه هایی را که در مورد رژیم غذایی داده شده به کار گرفته و عمل نمایید. برای افزایش دادن مصرف میوه و سبزیجات سعی کنید روزانه در هر وعده غذایی حتماً میوه و سبزیجات نیز داشته باشید. تا جایی که امکان دارد مصرف گوشت قرمز را کاهش داده و به جای آن از گوشتهای حاوی چربی کمتر مانند مرغ، بوقلمون، ماهی استفاده کنید. اگر مجبور به مصرف گوشت قرمز هستید سعی کنید گوشتی را خریداری کنید که حداقل چربی را دارا باشد تا بدین ترتیب چربی های اشباع کمتری را وارد بدن خود کنید.اگر از ماهی و انواع غذاهای دریایی استفاده نمی کنید، از مکملهای روغن ماهی به میزان ۵ تا ۱۰ گرم در روز استفاده کنید. اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در روغن ماهی مانند رقیق کنندهطبیعی خون عمل می کنند و علاوه بر آن احتمال بروز لخته شدن خون در وریدها را کاهش داده و یا اثرات منفی آن را کم می کنند.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن شصت
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)