رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت اول)

آلزایمر و تغذیه ارتباط نزدیکی با هم دارند. مطالعات نشان داده است که در حالی که برخی از غذاها حافظه را تقویت می کنند ، برخی دیگر در واقع خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهند. این غذاها با مشکلات جدی سلامتی مرتبط هستند ، بنابراین محدود کردن یا حذف آنها از رژیم غذایی بسیار مهم است. همچنین، رژیم غذایی سالم در بروز آلزایمر بسیار تأثیرگذار است. رژیم غذایی و تغذیه سالم خطر ابتلا به سرطان ، دیابت و سایر بیماری ها را کاهش می دهد و ذهن ما را سالم نگه می دارد. در حقیقت ، تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی و تغذیه بد بر حافظه تأثیر می گذارد و احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در افراد را افزایش می دهد.
غذا نقش بسیار مهمی در زندگی ما انسان ها ایفاء می کند. فعالیت های روزانه ای که ما به صورت ارادی مانند راه رفتن و غذا خوردن یا به صورت غیر ارادی مانند نفس کشیدن یا هضم غذا نیاز به مواد غذایی دارد. غذا به ما لذت ، قدرت تحرک و راحتی می بخشد. اختلالات روحی و جسمی زیادی برای ما ایجاد می کند که یکی از این اختلالات ، آلزایمر و زوال عقل است.
چرا برخی از غذاها باعث کاهش حافظه و ایجاد آلزایمر می شوند؟
همانطور که ماشین نیاز به سوخت دارد، مغز ما هم به سوخت و مواد مغذی نیاز دارد. مغز ما به چربی، میوه، سبزی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی کافی نیاز دارد. مصرف بیش از اندازه مواد مغذی و کربوهیدرات ها، غذاهای فرآوری شده و قند، تولید مواد سمّی در بدن را افزایش می دهد و باعث کاهش کارایی مغز و در نتیجه آلزایمر می شود. این مواد سمّی می تواند منجر به تورم می شود که منجر به نقص عملکرد شناختی ذهن می شود.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصترژیم آنلاینکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مو
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)