اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت اول)

کارشناسان تغذیه معتقدند که افراد چاق بیش از سایر افراد جامعه در معرض انواع بیماری ها قرار دارند چرا که اضافه وزن و چاقی منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و کاهش ایمنی بدن نیز فرد را مستعد ابتلا به انواع بیماری های واگیر و غیر واگیر می کند.
گزارش‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می دهد ۲۰ درصد دانش آموزان ۷ تا ۱۸ ساله ایرانی اضافه وزن دارند و با توجه به تغذیه نامناسب و کم تحرکی در کشور ،شیوع چاقی و اضافه وزن در بین همه گروه های سنی در حال افزایش می باشد .
به گفته برخی از کارشناسان حوزه سلامت، افراد به دلایل مختلف دچار اضافه‌وزن و چاقی می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عوامل ژنتیکی، کم‌تحرکی و الگوهای غذایی نامناسب یا ترکیبی از این عوامل هستند. در مواردی اندک، اضافه‌ وزن یا چاقی به دلیل مشکلات هورمونی است و معاینه‌ فیزیکی و آزمایش خون می‌تواند نقش و احتمال ابتلا به چاقی در اثر مصرف دارو را مشخص کند.
رژیم غذایی و میزان فعالیت جسمی نقش مهمی در وزن افراد دارد.
اینکه چرا چاقی رو به افزایش است نیز به دو علت عمده برمی گردد. یکی از دلایل، الگوی غذایی و شیوه زندگی ناسالم همچون مصرف غذاهای پرچرب، پر نمک یا سرشار از قند و شکر مثل انواع غذاهای آماده و شیرینی جات، آب میوه های صنعتی، نوشابه، آب نبات، چیپس و پفک واز سوی دیگر تحرک بدنی کم ، باعث شده جامعه ما روز به روز چاق‌تر شوند.
امروزه به دلیل شیوع ویروس کرونا،از یک سو پر خوری عصبی و خوردن های هیجانی و از روی بی انگیزگی بیشتر شده و از سوی دیگر هم تحرک جسمی به علت محدودیت در استفاده از فضاهای ورزشی کمترشده است . برای مثال، متوسط زمانی استفاده از تلویزیون حدود چهار ساعت در روز است و بقیه ساعات نیز به استفاده از موبایل یا رایانه اختصاص می یابد که میزان ساعات کم‌تحرکی را افزایش می‌دهد.
مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد چاق ۴۰ درصد بیشتر از سایر افراد است
احتمال ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در افرادی که چاق هستند، بیشتر است. طبق مطالعات، مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد چاق ۴۰ درصد بیشتر از سایر افراد است و باید به روند افزایشی و هشداردهنده چاقی توجه داشته باشیم. چاقی با تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن، می‌تواند خطر مرگ و میر بر اثر کرونا را افزایش دهد.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن شصت
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)