دلایل اضافه وزن بعد از یائسگی و روش های جلوگیری از آن (قسمت اول)

پایان دوره‌ی قاعدگی اتفاقی است که برخی زنان می‌خواهند برای آن جشن بگیرند. ولی ممکن است تقریبا ۱۰ سال طول بکشد تا یائسگی واقعا اتفاق بیفتد. در مدت این ۱۰ سال زنان دچار قاعدگی نامنظم هستند و خیلی‌هایشان نیز ممکن است در این فاصله اضافه وزن پیدا کنند. حتی زنان سالم و فعال هم در سال‌های آخر قاعدگی ممکن است دچار اضافه وزن شوند، ولی روش‌هایی وجود دارند که با به‌کارگیری آنها می‌توانید از اضافه وزن جلوگیری کنید. همراه ما باشید، در این مقاله رابطه‌ی اضافه وزن و یائسگی را بیشتر بررسی کرده‌ایم و می‌خواهیم راه‌حل‌هایی نیز برای جلوگیری از اضافه وزن در یائسگی به شما معرفی کنیم.
چرا یائسگی منجر به اضافه وزن می‌شود؟
دلیل اضافه وزن، نداشتن تعادل بین کالری‌های دریافتی و مصرفی است، ولی افراد، بیشتر به این خاطر از این اضافه وزن در یائسگی عصبانی می‌شوند که دلیل خاصی ندارد؛ مخصوصا وقتی‌ که مراقب سلامتی خود بوده‌اند، ورزش می‌کردند و حواس‌شان به وزن‌شان بوده. یکی از این زنان می‌گوید: «من همان ورزش‌ها را انجام می‌دهم و همان غذاها را می‌خورم. ولی حالا می‌بینم که دچار چاقی شکم شده‌ام».
متأسفانه مثلثِ شومی از سه اتفاق وجود دارد که قبل و هنگام یائسگی اتفاق می‌افتد. این سه اتفاق وقتی‌ که باهم رخ می‌دهند، باعث چاقی می‌شوند.
۱. افزایش کالری دریافتی
تحقیقات نشان می‌دهند وقتی میزان استروژن در بدن زنان کاهش پیدا می‌کند، کالری بیشتری دریافت می‌کنند. در این زمان زنان دوست دارند چربی و شکر بیشتری مصرف کنند. آنها تمایل کمتری به مصرف مواد مغذی، خوراکی های سرشار از فیبر و مواد غذایی حاوی پروتئین دارند.
۲. کاهش فعالیت بدنی
در این مواقع به‌صورت ناخودآگاه فعالیت بدنی کمتری دارید. این مسئله ممکن است به‌‌دلیل علائم دیگرِ پیش‌یائسگی و یائسگی باشد که عبارت‌اند از خستگی، کم‌خوابی، افسردگی و تغییر خلق‌وخو.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مورژیم آنلاین
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)