6 نکته طلایی در کاهش وزن با چای ماسالا (قسمت دوم)

تأثیر چای ماسالا بر کاهش وزن
1.چای ماسالا معمولا با شیر گاو یا شیر سویا درست می‌شود که هر دو منبع غنی از پروتئین هستند.پروتئین به‌عنوان ماده‌ای مغذی موجب کاهش احساس گرسنگی در فرد و بهبود حس سیری می‌شود.بنابراین، چای ماسالا در مقایسه با انواع چای‌های دیگر تأثیر بیشتری بر کاهش حس گرسنگی و جلوگیری از پرخوری کاذب در طول روزو بنابراین کاهش وزن دارد. این نوشیدنی ممکن است حتی به‌عنوان یک میان‌‌وعده نیز سرو شود.
2. کافیین موجود درچای سیاهی که برای تهیه این نوشیدنی استفاده می‌شود،با افزایش سوخت و سازی که ایجاد می کند ، در کنار یک برنامه غذایی با کالری مشخص شده برای فرد ،میزان چربی بدن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و منجر به لاغری می شود .نوشیدن سه فنجان چای سیاه در روز می‌تواند از افزایش وزن ناخواسته یا چاقی شکم جلوگیری کند.
3. مصرف فلفل سیاه از تجمع چربی در بدن جلوگیری می‌کند . این خصوصیت فلفل نیز به علت افزایش سوخت و ساز و در کنار برنامه غذایی با کالری مشخص شده می باشد .
در عوض با رعایت نکردن این موارد کاهش وزن شما مختل می شود:
1.مراقب مقدار شکر آن باشید :
اگر عادت به نوشیدن چای ماسالا دارید، بهتر است در مصرف شکر احتیاط کنید. برخی از انواع آماده چای ماسالا حاوی مقدار زیادی شکر هستند که می‌تواند فواید و خواص این نوشیدنی فوق‌العاده را تا حد زیادی کاهش دهد. افزودن شکر به چای ماسالا باعث افزایش میزان کالری این نوشیدنی می‌شود.
2.مراقب نوع ، حجم و چربی شیر آن باشید
تهیه ‌ی چای ماسالا با ۳۶۰ گرم شیرخشک در حدود ۶۰ کالری انرژی دارد، این‌درحالی است که نوع خانگی این نوشیدنی حدود ۸۰ کالری انرژی دارد. از سوی دیگر چای ماسالا که از یک کافه ‌ی محلی تهیه می‌کنید ممکن است بیش از ۱۸۰ کالری انرژی داشته باشد. به‌همین‌خاطر توصیه می‌شود این نوشیدنی را در خانه و با شیرکم چرب تهیه واز شکر کمتری برای سرو آن استفاده کنید و در مصرف آن زیاده روی ننمایید تا روند کاهش وزن شما مختل نشود .
3. مراقب مقدار مواد مصرفی باشید
چای و ادویه هایی که در این نوشیدنی هستند تا وقتی که در حد اعتدال استفاده شوند اثرات مفید دارند . اگر در مصرف آن ها زیاده روی شود منجر به عوارضی می شوند که حتی ممکن است یکی از آن ها افزایش اشتها باشد .مکانیسم افزایش اشتها تحریک بیش از حد سیستم عصبی و گوارشی می باشد .
خلاصه: ترکیبات استفاده‌شده در تهیه‌ی چای ماسالا می‌تواند بر کاهش وزن تأثیر مثبتی بگذارد. برای اینکه فواید این نوشیدنی بیشتر شود، بهتر است مراقب میزان شکر ، نوع و مقدار چربی شیر و نیز حجم مواد استفاده‌شده در آن اعم از شیر و چای و ادویه ها باشید.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصت
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)