انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)

تا حالا درباره کربوهیدرات پیچیده و ساده شنیده‌اید؟ کربوهیدرات‌ها جزء ضروری رژیم غذایی‌اند. خلاف نظر عموم کربوهیدرات‌ها نباید از برنامه غذایی شما حذف شوند. اما مهم است بدانید که کدام انوع کربوهیدرات را بخورید تا به بدنتان ضرری نرسانید. بعضی از انواع کربوهیدرات‌ها باعث افزایش وزن شما می‎شوند. چگونه می‌توانید تفاوت بین “کربوهیدراتهای خوب” و “کربوهیدراتهای بد” را تشخیص دهید؟ تفاوت کربوهیدرات ساده و پیچیده در چیست؟
انواع کربوهیدرات کدامند؟
1.کربوهیدرات پیچیده و خوب
کربوهیدرات‌های پیچیده از مولکول‌های قندی تشکیل شده‌اند که در زنجیره‌های طولانی و پیچیده به هم چسبیده‌اند. کربوهیدرات‌های پیچیده در غذاهایی مانند نخود، لوبیا، غلات کامل و سبزیجات یافت می‌شوند. بدن کربوهیدرات‌های ساده و پیچیده را به گلوکز (قند خون) تبدیل و از آن به عنوان سوخت بدن استفاده می‌کند.
2.کربوهیدرات‌های ساده و بد
بدن کربوهیدرات‌ها را به سرعت تجزیه می‌کند تا به سرعت از آن برای تولید انرژی استفاده کند. کربوهیدرات‌های ساده به طور طبیعی در غذاهایی مانند میوه‌ها، شیر و فرآورده‌های شیر یافت می‌شوند. آن‌ها همچنین در قندهای فرآوری شده و تصفیه شده مانند آب نبات، شکر ، شربت‌ها و نوشابه‌ها یافت وجود دارند. کربوهیدرات‌های ساده‌ لزوماً بد نیستند. مثلا میوه‌ها و محصولات لبنی حاوی کربوهیدرات‌های ساده‌اند؛ اما تفاوت فاحشی با سایر غذاهای حاوی کربوهیدرات‌های ساده مانند کلوچه‌ها و کیک‌ها دارند. شیرینی‌های فرآوری شده ، قند تصفیه شده دارند و فاقد مواد مغذی کلیدی‌ که بدن شما برای سالم بودن به آن‌ها نیاز دارد، می باشند . لبنیات مواد مغذی سالمی نظیر کلسیم، پروتئین و گاهی پروبیوتیک‌ها (در صورت وجود اورگانیسم‌های فعال زنده) دارند.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)