تاثیرات سویا بر سرطان پستان (قسمت اول)

سویا یک نوع حبوبات است که حاوی فیتواستروژن می باشد و این ترکیبات شباهت هایی با هورمون استروژن که نقشی در توسعه انواعی از سرطان پستان دارد، دارند. بنابراین برای دانشمندان همواره این سوال مطرح بوده است که آیا سویا هم می تواند منجر به تشدید یا ایجاد سرطان پستان شود.
توافق کلی که در تحقیقات وجود دارد این است که، سویا خطر توسعه سرطان پستان را افزایش نمی دهد. افسانه ای که موجب شده است که این سوء تفاهم بوجود بیاید که سویا منجر به این خطر می شود این است که سویا حاوی فیتواستروژن است و شباهت هایی به هورمون استروژن دارد. در حالی که استروژن گاهی سلولهای سرطانی پستان را رشد می دهد، هیچ مشاهده ایی مبنی بر این که فیتواستروژن هاهم چنین تاثیری داشته باشند، وجود ندارد.
مطالعات نشان می دهند که:
1-فیتو استروژن ها وقتی مصرف می شوند، به استروژن تبدیل نمی شوند.
2-فیتو استروژن ها از لحاظ ساختاری نسبت به استروژن انسانی ضعیف تر و متفاوت از آن می باشند.
3-مصرف متعادل سویا خطر رشد سرطان را افزایش نمی دهد.
منابع اولیه و ثانویه سویا:
منابع اولیه سویا شامل خود لوبیا سویا، کنجاله، توفو(شیر غلیظ شده سویا که شبیه پنیر است ) وتمپه (محصول تخمیر شده سویا )می باشند.
منابع ثانویه شامل محصولاتی است که حاوی سویا هستند و شامل مشتقات گوشتی حاوی سویا و محصولات گوشتی با پروتئین سویای اضافه شده می باشند.
در تحقیقات معدودی که سویا را مقصر برای افزایش شانس سزطان دانسته اند، منابع ثانویه سویا که بطور مشخصی حاوی فیتواستروژن زیاد هستند بررسی شده اند . در ضمن این مطالعات درمحیط آزمایشگاه انجام ونتایج منتشرشده اند ، در حالی که بر روی انسان بررسی نشده اند.
محققان توضیح می دهند که درچین که مقادیر زیادی از سویای با منبع اولیه مصرف میشود، خطر سرطان پستان پایین گزارش شده است. انجمن سرطان امریکا هم مصرف سویا با منبع اولیه را برای کاهش ریسک سرطان اعلام می کند.تحقیقاتی که در سال 2016 انجام شد نشان داد که مصرف زیاد سویا با کاهش 30 درصدی خطر سرطان پستان در زنان آسیایی همراه بوده است، به شرطی که مصرف آن از سالهای اولیه زندگی شروع شود. بنابراین دو شرط مصرف بیشتر و شروع زودتر در سال های زندگی مهم هستند. مصرف سویا در آمریکا بطور متوسط 1 تا 3 میلی گرم در روز ولی در ژاپن 25 تا 50 میلی گرم می باشد.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاینکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)