سیکل خواب و غذا (قسمت اول)

در سال 2014 تحقیقی انجام شد و نشان داد که کاهش ساعت خواب شبانه به میزان 4 ساعت درهرشب وبه مدت 4 شب، منجر به افزایش دریافت غذا به میزان 300 کالری در روز ( برابر با یک چیز برگر مک دونالد) شد. دلیل این امر، افزایش فعالیت مراکز پاداش دهی ویژه غذا در مغز،در کنار تغییر در هورمون های کنترل کننده حس پری بودند. به عبارت دیگر افرادی که کمترمی خوابند،احساس گرسنگی بیشتری دارند و تمایل به ولع برای غذاهای با قند و چربی بیشتر، خواهند داشت.
حال سوالی که مطرح می شود این است که چگونه برنامه غذایی فرد بر روی خواب تاثیر می گذارد؟
حدود 35 درصد مردم کمترازحداقل توصیه شده خواب 7 ساعته در شب می خوابند و 10 تا 30 درصد مردم از اختلالات خواب نظیر بی خوابی یا آپنه (ایست تنفسی) در خواب رنج می برند. خواب بسیار کم و اختلالات خواب منجر به طیف وسیعی از مشکلات ازاختلالات روانی تا بیماریهای مزمن نظیر دیابت تیپ 2 و بیماریهای قلبی خواهند شد. ولی برای خواب بهتر و بیشتر، فقط زودتررفتن به رختخواب راه حل نهایی نیست. عاملی که کمتر شناخته شده است، مواد غذایی مشخص می باشد که تعیین کننده کیفیت خواب خواهد بود.
معمولا افراد می توانند مشخص کنند که غذا یا نوشیدنی مشخصی منجر به خواب بد آنها شده است. نوشیدن قهوه دیرهنگام یا خوردن یک وعده سنگین نزدیک به زمان خواب، دو پارامترواضح برای تداخل در خواب شبانه می باشند. چیزی که کمترمورد توجه قرار گرفته است، این است که چه انتخاب های سالمی درطول روز می توانند تاثیر مثبتی برروی خواب داشته باشند.
مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف فیبر بیشتر و قند و چربی اشباع کمتردرطول روز، به خواب عمیق تر و با اختلال کمتر، منتهی خواهد شد. بهترین نوع برنامه غذایی آن است که از لحاظ میوه جات و سبزیجات ، حبوبات ، مغزیجات خام، غلات کامل و روغن زیتون سرشار و مقدار گوشت های قرمز و فرآوری شده و لبنیات پر چرب در آن بسیار کم باشد. تحقیقات نشانگر آن بودند که افرادی که این نوع برنامه غذایی را دنبال می کردند، 4/1 برابر بیشتر احتمال داشت که خواب شبانه با کیفیت داشته باشند و 35 درصد احتمال بی خوابی کمتر وجود داشت.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادرژیم آنلاینکاهش وزن شصتمشاوره پوست و مو
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)