کم خوابی باعث چاقی و دیابت می شود

با این که وظیفه اولیه خواب ایجاد استراحت برای سلول های مغزی می باشد، ولی تحقیقات نشان میدهند که خواب بدون کیفیت و یا با مقدار کم بر روی سلول های چربی نیز اثر کرده و تا 30 در صد پاسخ آن ها را به انسولین کاهش می دهد . از سال ها پیش تاثیر محرومیت از خواب در اختلالات عملکرد مغزی نظیر کاهش هوشیاری و توانایی های شناختی شناخته شده است .

تحقیقات اخیر نشانگر آن هستند که کاهش خواب با اختلال در تنظیم انرژی در بدن همراه است که در دراز مدت منجر به چاقی ، دیابت و سایر مشکلات بهداشتی می شود. این مطالعات تاثیر خواب بر تنظیم متابولیسم انرژی را دست کم برابر تاثیر آن برعملکرد مغز می داند .

محققان در این تحقیق اظهار میدارند که : با این که بسیاری از مردم بافت چربی را یک مشکل می دانند ولی باید دانست که عملکرد حیاتی آن در ذخیره و آزاد سازی انرژی بسار مهم است .در حالت ذخیره ایی ، بافت چربی اسید های چرب و چربی ها را از گردش خون برداشت می کند وگرنه این ها به بافت های دیگر آسیب می رسانند .

وقتی که سلول های چربی به خوبی نتوانند به انسولین پاسخ دهند ، این چربی ها در جریان خون آزاد شده و آسیب های جدی به بدن وارد می کنند . امروزه 4 تا 5 ساعت خواب شبانه، حد اقل در روز های کاری به یک عادت تبدیل شده است .بعضی افراد ادعا می کنند که تاثیرات شناختی محرومیت از خواب را تحمل می کنند ، ولی در این تحقیقات مشخص شد که به هر حال عواقب متابولیک آن تحمل نخواهد شد .

شواهدی که تاثیر محرومیت از خواب را بر بافت های محیطی نظیر چربی و سطح مولکولی نشان می دهد ارتباط محکم بین خواب و دیابت را نمایان کرده و استفاده از خواب را مانند رژیم و ورزش برای یپیشگیری و درمان این بیماری شایع پیشنهاد می نماید .

منبع Annals of Internal Medicine


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مو
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)