نوشابه رژیمی یا معمولی ؟

نوشابه ها دارای قند زیاد ، اسید های مختلف , گاز ،رنگ و مواد شیمیایی متنوع می باشند .اگر فقط به فکر اضافه وزن باشیم ، قند زیاد نوشابه مسئله ساز است و بویژه که قند ها وقتی بصورت مایع و محلول باشند سریع تر جذب شده و باعث ترشح انسولین می شوند و منجر به چاقی شکمی خواهند شد .چاقی شکمی هم بیشتر منجر به دیابت و بیماری قلبی خواهد شد .

پس در صورتی که دغدغه اصلی ما قفط چاقی است به هر حال نوشابه رژیمی که با اسامی دایت ، لایت و یا زیرو در بازار یافت می شوند انتخاب بهتری خواهند بود . البته باید بدانیم که قند این گونه نوشابه ها آسپارتام است که کالری آسپارتام در 100 گرم 365 و از شکر معمولی 387 می باشد ، یعنی از لحاظ کالری تفاوت معنی داری وجود ندارد ،ولی چون میزان شیرین کردن آسپارتام 200 برابر شکر است میزان استفاده شده در حجم نوشابه ناچیز و کالری قابل محاسبه نمی باشد .پس نتیجه منطقی این است که اگر این نوشابه ها هم در حجم بالا استفاده شوند ، کالری قابل محاسبه شده و با شکر نیز برابری خواهد نمود .

مورد دیگری که در بحث چاقی نوشابه باید توجه نمود این است که اسید موجود در نوشابه با همراهی اسید معده منجر به افزایش اشتها شده و چاقی را تشدید خواهد نمود .از سوی دیگر اگر نگاه ما غیر از چاقی مقوله سلامتی نیز باشد ، باید بدانیم که مواد اسیدی موجود در نوشابه ها منجر به اسیدی شدن محیط خون گشته و بدن برای جبران این اسیدیته ، کلسیم را از بافت استخوان به داخل خون رها می کند و بنابراین منجر به پوکی استخوان شدید در بزرگسالان و کوتاهی شدید قد در بچه ها خواهد شد .

آسیب اسید ها به دندان ها و سیستم گوارشی نیز که واضح است .سایر مواد شیمیایی موجود در نوشابه ها نیز برای سلامت عمومی بدن نامناسب هستند . پس به هر حال حتی الامکان نوشابه را از تغذیه خود حذف نمایید . اگر نمی توانید پس آن را بسیار محدود نموده و در صورت داشتن اضافه وزن بصورت محدود از نوشابه های رژیمی استفاده نمایید . فراموش نکنید که هفته ای یک نوشابه معادل 4 در ماه و حد اقل 50 در سال خواهد بود .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتادکاهش وزن شصت
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)